Zatvorte

Autor článku: alkobazar21 on 26. októbra 2023

Zberateľský destilát je alkoholický nápoj, ktorý je hodnotný pre svoju historickú, kultúrnu alebo estetickú hodnotu. Môžu to byť staré alebo vzácne fľaše, limitované edície alebo nápoje vyrobené z jedinečných surovín.

Zberateľský lieh je často investíciou do budúcnosti, keďže jeho hodnota sa môže časom zvyšovať. Niektoré fľaše môžu byť také cenné, že sa z nich stanú umelecké predmety alebo kultúrne dedičstvo.

Kritériá, podľa ktorých sa hodnotí zberateľský alkohol, sú nasledovné:

 • Vek: Čím je fľaša staršia, tým je obvykle cennejšia.
 • Zriedkavosť: Limitované edície alebo nápoje vyrobené z unikátnych surovín sú cennejšie ako bežne dostupné produkty.
 • Historický význam: Alkoholické nápoje, ktoré sú spojené s historickými osobnosťami alebo udalosťami, môžu byť cennejšie.
 • Estetická hodnota: Fľaša môže byť cenná aj z dôvodu svojho vzhľadu, napríklad ak je vyrobená z unikátneho materiálu alebo má zaujímavý dizajn.

Zberateľský alkohol – cela ponuka >> Do obchodu

Medzi najbežnejšie druhy zberateľského alkoholu patria:

 • Whisky: Whisky je jedným z najpopulárnejších druhov zberateľského alkoholu. Cenné sú najmä staré škótske whisky, ktoré môžu byť aj stovky rokov staré.
 • Víno: Zriedkavé a staré víno je tiež veľmi cenené. Medzi najžiadanejšie vína patria francúzske vína z oblasti Bordeaux alebo Burgundsko.
 • Rum: Rum je obľúbeným druhom zberateľského alkoholu v Karibiku. Cenné sú najmä staré rumy z Karibiku, ktoré môžu byť aj stovky rokov staré.
 • Koňak: Koňak je francúzsky destilát vyrobený z hrozna. Cenné sú najmä staré koňaky z oblasti Cognac.
 • Likéry: Niektoré likéry môžu byť tiež cenné, napríklad staré likéry z Francúzska alebo Talianska.

Zberateľský alkohol je možné zakúpiť v špecializovaných obchodoch alebo na aukciách. Pri nákupe je dôležité skontrolovať stav fľaše, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Autor článku: alkobazar21 on 23. októbra 2022

Bavili vás v detstve adventné kalendáre? Tento adventný rumový kalendár je taká jeho vylepšená verzia pre dospelé dievčatá a chlapcov – adventný kalendár plný fantastických rumov je skladom.

Ako každý rok, aj tento rok dali dánski rumoví experti z 1423 dk dokopy 24 vzoriek parádnych kvalitných rumov. Zabalili ich do krásnej krabice, pridali 2 degustačné poháre a bločky na poznámky a vyslali rumový kalendár do sveta. Spríjemnite si december a objavujte rumy z celého sveta.

Ako deti sme otvárali okienka čokoládového adventného kalendára. Tá radosť! Tú si stojí za to pripomenúť. Ale tentoraz niečím dospelým. Kvalitným rumom.

Rumoví borci z dánskej skupiny 1423.dk nám svojimi rumovými kalendármi 24 Days of Rum spríjemnili advent už niekoľkokrát. Na rok 2022 vybrali 24 parádnych vzoriek a obliekli do štýlovej zelenej krabice. Každý decembrový deň na vás čaká 20 ml kvalitného rumu. K tomu dva degustačné poháre, aby ste mohli vychutnávať v páre, a zápisníky na dojmy a hodnotenie vzoriek.

Neprezradíme, ktoré rumy ochutnáte. Môžete sa ale spoľahnúť, že vás čaká rumová cesta okolo sveta. Že to budú rumy známe aj menej známe, sladké i suchšie, ľahké i mohutné. Ak ste len trochu rumovo pozitívni, máte sa na čo tešiť.

Čo obsahuje rumový adventný kalendár?

Rumový adventný kalendár obsahuje celkom 24 vzoriek skvelých rumov. Ako pri klasickom adventnom kalendári ho môžete začať otvárať 1.12.2022 a posledný kúsok exnete na Vianoce 24.12.2022 🙂

Ako bonus tohtoročný adventný rumový kalendár obsahuje 2 degustačné poháre a bločky na poznámky.

Rum ako darček
Neexistuje jednoduchší spôsob, ako urobiť z rumu veľmi pekný darček pre rôznych ľudí. Od rumových začiatočníkov cez pokročilých pijanov. Sam by som to kúpil pre množstvo znamych, jednoducho preto, že je to pekný a originálny darček. Tento skvelý set zakúpite v overenom obchode alkohol cz a mate moznost získať aj dopravu zadarmo. Tak prečo to nevyužiť UPLATNIT ZLAVU >>

Autor článku: alkobazar21 on 8. decembra 2020

Pivo je jeden z najznámejších alkoholických nápojov vo svete. Veď o tom hovoria aj čísla. Na svete je viac ako 5000 pivovarov, v ktorých sa vyrába viac ako 20 000 značiek piva na približne 180 spôsobov.

Pivo je ako alkoholický nápoj kontroverzným kultúrnym faktorom. V západnej civilizácii je jeho pitie relatívne tolerované. Pitie piva však tvorí veľký podiel na alkoholizme a tak je pitie piva pozorne a kriticky vnímané. Za pivárske národy sa stereotypne označujú Nemci a Česi. Naproti tomu za antityp pivára bývajú považovaní Francúzi a Taliani, ktorým sa pripisuje skôr tradícia pitia vína. Pivo sa uplatňuje najmä v bežných a menej formálnych situáciách sociálneho styku. Látky obsiahnuté v chmeľovej zložke podporujú relaxáciu. Preto sa pivo prednostne nehodí do situácií, vyžadujúcich istú mieru ostražitosti. Pivo je dominantným nápojom slangovo označovanej tzv. krčmovej kultúry..

Pivo je kvasený, slabo alkoholický nápoj vyrábaný z obilného sladu, vody a chmeľu pomocou pivovarských kvasiniek. Podľa farby sa rozlišuje svetlé a tmavé, podľa chuti sladké a horké, podľa množstva alkoholu slabé a silné, podľa množstva extraktu ťažké a ľahké, podľa času čapovania čapované a ležiak, podľa obalov sudové a fľaškové, plechovkové a cisternové. 

Chemické zloženie piva kolíše podľa typu piva, závisí od skladby sypania sladu, prípade surogátov, stupňovitosti pôvodnej mladiny a stupňa prekvasenia. Na akosť piva vplývajú predovšetkým hlavné produkty kvasenia – etanol a CO2. Zvyšok neskvaseného extraktu má byť primeraný typu piva, príliš veľký zhoršuje akosť nápoja. Pivo obsahuje aj malé množstvo vyšších prchavých alkoholov, aldehydov, organických kyselín, esterov a niektorých ďalších látok. Pri zmyslových skúškach sa posudzuje farba a priezračnosť, pevnosť a stálosť peny, chuť a vôňa. 

Autor článku: alkobazar21 on 19. novembra 2020

Víno – najstarší kultúrny nápoj. Ide o alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába alkoholickým kvasením, vylisovanej šťavy z bobúľ viniča hroznorodého. Na svete existuje množstvo druhov alkoholických nápojov, ale za kráľovský nápoj sa považuje víno. Už pred storočím usúdil Luis Pasteur, že víno je najzdravší a najhygienickejší nápoj. Vínny mušt je totiž zbavený prídavných chemických látok, ktoré sú obsiahnuté vo vode a ďalších komponentoch iných nápojov.

Očakáva sa, že nápoj rovnako ako jedlo nekonzumujeme ľahostajne. Oceníme jeho vôňu, u vína aj jeho farbu a čírosť, vychutnáme chuť. Na dúšok sa pijú v malom množstve iba destiláty ako džin, vodka atď. Podobný spôsob ako pri víne platí aj pri čaji, ktorý vychutnávame čuchom aj chuťou.

Teplota vína

–         biele víno sladké- 7-9°C

–         biele víno suché- 9-11°C

–         červene víno mlade- 14-16°C

–         červene víno zrelé- 16-18°C

–         ružové víno- 10-12°C

–         šumivé víno- 4-6°C

Skupiny vín:

 • prírodné vína
 • perlivé- bublinky boli spravené umelými bublinkami
 • šumivé- (sekty) vznikajú 2 kvasením v nerezových tankoch a potom sa plnia do fliaš
 • šampanské
 • dezertne korenené vína- (vermúty) sú vína, do ktorých sa pridáva cukor, lieh, koreniny
 • fortifikované vína- sú vína s vyšším obsahom alkoholu

Podľa obsahu alkoholu:

 • slabé 8-10%
 • stredne 10-12%
 • silne 12-14%

Autor článku: alkobazar21 on 18. novembra 2020

Whisky je alkoholický nápoj destilovaný z obilnín, zrejúci v drevených sudoch, najčastejšie v dubových. Chuť whisky ovplyvňuje pár hlavných faktorov ako je zloženie, teda množstvo pridaných obilnín ako jačmeň, sladový jačmeň, raž, sladový raž, pšenica a kukurica. Dôležitým faktorom je doba ležania. Jej dĺžka je od 3 až do 15 rokov.  Whisky sa štandardne destiluje ako 40% alkohol. Škótske whisky sú obyčajne destilované dvakrát, niektoré dokonca trikrát. Medzinárodné zákony hovoria, že každý destilát nesúci značku „Scotch“ musí byť destilovaný v Škótsku a musí byť odležaný najmenej 3 roky a deň v dubovom sude, okrem iných špecifických kritérií. 

K výrobe whisky je potrebné suroviny riadne vybrať a pripraviť. Prvou surovinou pri výrobe whisky je voda. Bez vhodného vodného zdroja sa nemôže whisky vyrábať. Voda musí byť kvalitná, čistá a musí jej byť dosť. Základom okrem kvalitnej vody, sú aj výrobné suroviny. Starostlivo vybrané druhy obilia, s najvyšším obsahom škrobu, ktorý je neskôr vysokým prínosom v procese fermentácie. Sladovňa je technologické zariadenie na premenu jačmeňa na slad, ktorý je základnou surovinou pri výrobe piva a whisky.  Kvasný proces prebieha v kvasiarni. Ďalším procesom je destilácia a posledným je zrenie.

Na zdravie!

Autor článku: alkobazar21 on 18. novembra 2020

Investičný alkohol alebo tzv. tekuté zlato.

Vedeli ste, že tak ako existuje zbierka vzácneho umenia, tak môže existovať aj zbierka vzácneho a kvalitného alkoholu? Nevedeli? Je to naozaj tak. Sú to luxusné edície známych alkoholových značiek, ktorých cena každým rokom narastá. Záujem je o značky z celého sveta. Investori sa snažia získať edície aj rôzne limitované za priaznivú cenu a o niekoľko rokov im to prinesie viacnásobný výnos.

Vo svete investičného alkoholu majú svoje zastúpenie najmä špeciálne edície koňaku, rumu a whisky. Kvalitná whisky zreje veľmi dlho a počas toho sa z nej odparia až 2%. Je vzácna a na investičnom trhu má svoje prvé miesto. Investícia do prémiových značiek alkoholu je však investíciou pre trpezlivých. Aj napriek tomu, že je z toho veľký boom, trpezlivosť je prvoradá. Iba tak alkohol, ktorý máte odložený v špajzi môžete v budúcnosti zhodnotiť.

Na prekvapenie aj prázdne fľaše sa môžu predať a je možné na nich dobre zarobiť. V tomto biznise nie je pravidlom, že obal predáva. Aj na prvý pohľad úplne obyčajné fľaše môžu mať vysokú hodnotu. Každoročné ročníkové edície sú dobrá príležitosť na zberateľstvo, ktoré sa môže časom stať vyhľadávané. Aj zmena etikety je dobrý tip ako investične zhodnotiť alkohol. Ak už doma máme investičný alkohol, je potrebné ho dobre a kvalitne uskladniť. Inak jeho hodnota je nízka.